15 Aralık 2016 Perşembe

Türk gemiadamlarına Amerikan Yeşil Kartı (American Green Card)

Dünya ticaret filosu gemilerinin %5-15'inin kanunsuz olarak sintine, sludge, slop basarak kasten denizi kirlettiği varsayılmaktadır. 

 

Türk ticaret filosu gemilerinde çok yaygındır denizi kirletmek. Makineciler yaptıkları bir hatada sintileri hemen dolar. (deniz suyu devresinin patlaması, ihmalkarlık, sintine miktarını takip etmeme, kaçakları zamanında gidermeme...) Geceleyin bir operasyonla tüm fazlalıklardan kurtulunur. Bu kirlilikte, şirketlerin sahile sludge-sintine-slop vermeyi ilave bir külfet olarak görmeleri ve gemi yetkililerini çaresiz bırakmaları sebep olmaktadır. Sludge'ı insineratörde yakmak, dizel gerektirdiğinden sahile vermekten daha pahalıya gelmektedir. 

Ukrayna gibi bazı limanlarda sahile sludge verimi ücretsizdir, daha doğrusu liman masrafları içindedir. Barç gelir, hortum bağlanır. Gemilerin sintine pompa kapasiteleri düşüktür. (5 m3/hr).  Barç hemen başlar tantana yapmaya, hadi sökün hortumu başka gemiye yetişmem lazım der. Makinecilerin hiç umurunda olmaz, ver bana delivery kağıdını da nereye gidersen git derler. O da o soğukta/sıcakta dışarıda asker olmak istemez. Tam bir kazan-kazan ilişkisi içindedirler.  Çünkü liman kalkışı sonrası ilk gece hemen sludge/sintine fazlalarını kanunsuz bağlantılarla (uygun bir overboard ve hortum marifetiyle) denize basar. Nasıl olsa elinde delivery belgesi var, soran olursa ben barca bastım diyecek. Ama, bu ilişkinin tek kaybedeni denizler/deniz canlılarıdır.

Şimdi gelelim işin Amerikan Yeşil Kart kısmına. Amerika bu yağ kirliliği hususunda diğer tüm ülkelerden daha hassas. Öyle ki, gemi personeline (whistleblower), geminin sebep olduğu bir kirliliği resim ve videolarla kanıtlaması ve mahkemede şahitlik yapması durumunda, şirkete kesilecek cezanın %50'sine kadar mükafat ödenmektedir. (kirliliğin boyutuna göre 40 bin ile 400 bin dolar arasında) İhbarcı daha sonra, Amerikan Göçmen Bürosu'na, giderek artık ülkesinde can güvenliğinin kalmadığını söyleyerek, sığınma talep eder ve bu yolla hem para ödülü hem de Amerika'da yaşama ve çalışma izni almış olur. 

Şimdi, ben kirliliğe sebep olsam da okyanusta basıyorum, Amerikayı ilgilendiren bir şey yok ki bunda denilebilir. Malesef Amerika'da kayıtları tahrif etmek/sahte kayıtlar girmek büyük suçtur. Yetkililer (kaptan/başmühendis/zabitler), 5 yıla kadar hapis ve 250 bin dolara kadar şahsi para cezasıyla cezalandırılabilir.

Eğer sizde, hangi mevkide olursanız olun, geminizde izin verilmeyen bağlantılarla, sintine seperatörü by-pass edilerek doğrudan overboard dan sintine/sludge/slop basıldığına şahit olursanız, Amerika varışı öncesi resim/video kanıtlarını toplayın ve US Coast Guard gemiye ilk çıktığında doğrudan onlara ya da varış öncesi aşağıdaki adrese girip formu doldurarak şikayette bulunabilirsiniz. 

https://www.epa.gov/enforcement/report-environmental-violations

Denizcilik şirketleri, günümüzde gemi içi açık raporlama sistemleri geliştirmekte ve personelin gemiye çıkmadan önce gördüğü herhangi bir hukuksuz olayı derhal şirkete ismiyle ya da anonim olarak raporlaması talimatı verilmektedir. Bu yolla mahkemede, gemi personelinin menfaati için bu işe kalkıştığını, samimi olmadığını ve ödülü haketmediğini dile getiriyorlar. Bu yolla mahkemeler ihbarcıya verilecek ödüllerde %40'lara varan indirime gitmeye başlamışlardır.

En doğrusu, yaşanılan sorunlar şirket yetkililerine hemen raporlamalı ve atığın uygun yollarla sahile verilmesi gereklidir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder