29 Eylül 2016 Perşembe

Deniz Suyu Refraktometresi Nedir, Nasıl kullanılır?

Deniz suyu yoğunluk refraktometresi, genel olarak bitki ve akvaryum sularının kontrolü için kullanılmasına rağmen, doğruya çok yakın sonuç vermesi ve kolay kullanımı sayesinde draft sörveyde gemiye yüklenen yük miktarının tespiti için gerekli olan deniz suyu yoğunluğunu ölçmeye yarayan optik alettir.
Nasıl kullanılır?
Numune camının kapağı kaldırılır ve alınmış olan deniz suyu örneğinden bir iki damla alınır ve numune camına damlatılır. Daha sonra kapak tekrar kapatılır.
Numune damlasının tüm camı kaplaması gerekmektedir.Eğer deniz suyu numunesi camı tam kaplamazsa ya da baloncuklar oluşursa ölçümde hataya neden olur.


Aletin dürbününe netlik ayarı yapın ve ışığa doğru tutarak deniz suyu yoğunluk değerini okuyun.
Skalanın sağ tarafı yüzde olarak deniz suyunun tuzluluk oranı, sol tarafında ise deniz suyunun yoğunluğu okunur.
Yandaki  örnekte okunan deniz suyu yoğunluğu 1.020, tuzluluk oranı değeri ise yaklaşık %0 26 dır.

Belli zaman aralıklarında aletinizi kalibre etmeniz gerekmektedir. Kalibrasyonu 20°C sıcaklıktaki  saf su ile yapabilirsiniz. Numune camına saf su koyduğunuzda okumanız gereken tuzluluk oranı değeri % 0 olmalıdır.  Eğer okuduğunuz değer bundan farklıysa, ayar vidasını bu değeri okuyana kadar tornavida ile çevirin.
Genellikle gerçek deniz suyu yoğunluğu değerinden 3-5 birim daha fazla gösterir. Yükleme limanında sörveyin bu cihazla yaptığı ölçümü kabul etmeyin. Tahliye limanında ise size vereceği pazarlık payının keyfini çıkartın. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder