28 Mayıs 2016 Cumartesi

Denizciler alkolik midir?

Denizcilik şirketlerin yazılı ve genel müdür tarafından imzalı alkol ve uyuşturucu politikaları olmak zorundadır. Çoğu Türk şirketinde alkol ve uyuşturucu kesin bir dille yasaklanmıştır. Yabancı zabitan ve personel çalıştıran şirketlerde ise 50 promile kadar (2 şişe bira) müsaade edilmesine rağmen, vardiyasından 4 saat önce hiçbir şey içmemiş olması gerekmektedir.

Vardiya devir teslimlerinde vardiyayı veren zabit, vardiyayı teslim alacak zabitin durumundan şüphe ediyorsa gemide bulunması mecburi olan alkolmetre ile alkol testi yapar ve şirket politikasına göre fazla miktarda alkol tespit ederse vardiyayı teslim etmez, Gemi Kaptanı’na haber verir. Tutanak tutulur ve şirket politikasına göre ya uyarılır ya da direk olarak hizmet akti feshedilir.

Ciddi tanker firmalarında gemiye katılmadan önce SMS (Safety Management System) gereği bir dizi test yapılır, kronik, taşıyıcı hastalık, alkol uyuşturucu bağımlılığı testi yaptırılır. Şirket, bu analizlerin sonucuna göre ilgili personelle çalışıp çalışmamaya karar verir. Gemide de aktif bir denetleme sistemi vardır. Birinci Zabit önceden bir duyuru yapmadan istediği vakitte gemi personeline alkol testi yapabilir. O’na da Gemi Kaptanı yapar. 

Üstte anlatılanlar olması gerekenlerdir. Pratikte karşılaşılan olaylar daha kötüdür. Türk insanı içki içmeyi ve nerede duracağını bilmediği için her zaman sorun olmuştur. Vardiyasından önce içkiyi fazla kaçırıp görevini yerine getirmeyen personelden, içkiyi fazla kaçırıp ne yaptığını ve söylediğini bilmeyen Gemi Kaptanları vardır. Uzakyol seferlerde gemilerde cumartesi akşamları kıç üstünde barbekü partisi verilir. Her çeşit ızgara ve alkol masalarda personele sunulur. Gecenin sonu hep kötü sonlanır. Her zaman alkol fazla kaçırıldığı için birbirine giren insanlar, küfürleşmeler vb. O yüzden çoğu gemide ya çok az alkol verilir ya da alkolsüz yapılır bu partiler. Denizde çalışmak adama içirir derler. Ama böyle bir şey söz konusu değil, gemide en çok alkol tüketen insanlar zaten karadaki hayatında da çok fazla tüketen insanlardır.

1 yorum:

  1. bu yazıyı bu bilmişlik ile kim hangi sıfatla ve hangi deneyimleri ile yazmıştır?
    ismini koymaya cesareti olmayanların fikrini kaplumbağalar bile umursamaz.

    YanıtlaSil