21 Mart 2017 Salı

Yükleme Öncesi Ballast Azaltayım Derken...

Amerika/New Orleans'da mısır yüklemek için terminalin hemen yanında demirledik. Ambar sörveyi sorunsuz geçildi. Bir hafta demirde yükleme bekleyeceğimiz söylendi. Acenta ambarların geçtiğini fakat terminale varışta ambarların tabanının ıslak olması durumda yüklemenin ambar tabanları tamamen kurumadıkça başlanmayacağı söylendi.

Yüklemeye birkaç gün kala, yüklemenin hızlı olması sebebiyle gemideki ballast miktarını demirde iken azaltmamız istendi. Hemen başladık ballast basmaya. 

Acentanın ikazı aklımda olduğundan bir ambarlara bakayım dedim. Görüntü aynen aşağıdaki gibi, ballast basımına mütakip hopperlerde terleme olmuş. Alınan ballast suyu 27 dereceydi. New Orleans nehirde ise su yalnızca 9 dereceydi. Ballast basılınca hopperler hemen soğudu ve hopperler içerideki nispeten daha nemli/sıcak havanın yoğuşmasına sebep oldu.

Kontrol edilmemesi durumunda terminalin insafında saati 7500 USD den gecikme cezasıyla karşı karşıya kalabilirdik. Hava iyiydi hemen tam açtık ambarlar kapaklarını. Personeli de ıslak bölgeleri kurutmak için ambara  gönderdik.

Bu noktada can sıkan başka bir durum da, balastın hala tutulduğu ambardadır. Hopperlerdeki ısı değişimi diğer boş ballast tanklı ambarlara göre daha yavaş olduğundan sürekli nemlenir. Özel durumundan ötürü, içinde ballast bulunan tankta balast degisimi yapilmasi gereklidir. Aksi takdirde hep terleyecektir.


Yükleme beklerken ballast basımı gibi ambar konstrüksiyon elemanlarının sıcaklığına etki edebilecek durumlarda ambarların kontrol edilmesi ve gerektiğinde havalandırılması (hava müsadeli) önemlidir.

2 yorum: