30 Ekim 2016 Pazar

Başmühendis Hataları Vol 1

Uzun bir aradan sonra bir başka Başmühendis hatasıyla karşınızdayız. 

Gemi, Vietnam'da kiracı tarafından 250 mt yakıt ikmali için talimat alıyor. İkmal sonunda gemiden alınan iskandillerle verilen yakıtın 220 mt olduğu saptanıyor. Al aşağı ver yukarı pazarlıklar neticesinde ortayolda yani 235 mt da anlaşılıyor.  Başmühendis 235 mt olan BDN'i (bunker delivery note) imzalıyor ve kiracıya bu BDN'in kopyasını gönderiyor. Buraya kadar herşey normal. 

İkmal sonrası gemide bulunan gümrük memuru; gümrük kayıtlarında sıkıntı olmaması için formalite icabı başmühendise ilk olarak gümrüğe bildirilen miktar olan 250 mt luk başka bir BDN imzalanması gerektiğini söylüyor. Başmühendis de kiracı ya da armatöre sormadan ikinci bir BDN imzalıyor. 

İkinci imzalanan 250 mt'luk BDN yakıtçının eline geçiyor ve üzerinde anlaşılan değer olan 235 mt yerine 250 mt yakıt bedelini kiracıdan talep ediyor. Doğal olarak, kiracı da armatörden talep ediyor.

Başmühendislerin konuyla ilgili dikkat etmeleri gereken noktalar:
-Yalnızca, ikmal sonrası yapılan hesaplarla üzerinde mütabakata varılan yakıt miktarını içeren tek bir BDN imzalayın.
-Gemi mührünü her zaman elinizde tutun, masanın üzerinde bırakmayın, başka birisinin eline geçmesine müsade etmeyin.
-Yakıtçı tarafından sunulan evrakları okumadan imzalamayın. Yakıtçı, size evrakın sadece formalite icabı bir checklist olduğunu söyleyebilir ve araya ikinci bir BDN yerleştirmiş olabilir.
-Üsttekine benzer bir durumla karşılaşırsanız, kiracıdan yazılı onay almadan ikinci bir BDN'ı imzalamayın.
-İmzalanmış BDN kopyası ilk fırsatta kiracı ve armatöre gönderilir. Bunlar haricinde herhangi biri kopya talep ederse, armatörden onay almadan göndermeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder