30 Ekim 2016 Pazar

Yıldızlardan Fix (kati) Mevki Nasıl Bulunur?

05/Mayıs/2012 günü  40N – 070W DR mevkisindeki A gemisinin vardiya zabiti sivil alacakaranlık zamanı yıldızlardan aşağıdaki sekstant yüksekliklerini almıştır. A gemisinin 001300GMT deki fix (kati) mevkisini bulunuz. 
(IC= +1’  KÜGY= 20 m)

Zabit gözlemin yapılacağı DR mevkisinde günün sivil alacakaranlık vaktini hesap eder. O an için mevki koymada işine yarayacak parlak ve araları eşit açıya yakın yıldızları Rapid Sight Reduction Table'dan tespit eder. Örnek olarak aşağıdaki şekilde gözlem zamanı için gökyüzündeki yıldızların gemiye göre kerteriz ve yükseklikleri gösterilmektedir. Sarı ile işaretli olanlar mevki tespitinde kullanılan yıldızlardır. Hem parlaklıkları ve gök ufkumuzdan yükseklikleri hem de aralarındaki eşite yakın açısal mesafe onları mevki tespiti için ideal yapmıştır. 

İlk olarak Sight Reduction Table a girebilmek için yıldızların LHA ve Declination değerlerini aşağıdaki şekilde buluruz.

Daha sonra üstte elde ettiğimiz yıldızların LHA ve Declination değerleri ile Sight Reduction Table'a girip aşağıdaki Hc ve Kerteriz değerlerini elde ederiz.

Son olarak elde ettiğimiz sekstant yüksekliklerine IC, dip ve main correction düzeltmelerini uygulayarak HO değerini ve İntercept değerini aşağıdaki gibi buluruz.

Son olarak elimizdeki tüm değerleri position plotting sheet'imize çizeriz ve fix (kati) mevkimizi elde ederiz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder