30 Ekim 2016 Pazar

Kuru Yük Gemilerinde Ambar Temizlik Standartları Nelerdir?

Günümüzde dökmeci gemilerde kullanılan 5 çeşit ambar temizlik standardı vardır. Bunlar;
-Hastane temizliği (en sıkı temizlik)
-Tahıl temizliği (yüksek seviye temizlik)
-Normal temizlik
-Kürek temizliği
-Üzerine yükle

Hastene temizliği: ambardaki tüm yüzeylerin (ambar tabanı dahil) boyalı olduğu en sıkı temizlik standardıdır. Bu temizlik standardı belli yükler için gereklidir. örneğin kaolin, zirkon gibi mineral kumlar, barit, rutil kum, ilmenit, kalsiyum florür, krom cevheri, soda, dökme pirinç ve birinci sınıf odun hamuru… Genel olarak, bu yükler sadece bu yüklerin taşınması için donatılmış gemilerle taşınır. Nadiren tramp piyasasına ihtiyaç duyulur.


Tahıl temizliği piyasada en yaygın ihtiyaç duyulan temizlik standardıdır. Tüm tahıl yükleri, soya unu ve soya ürünleri, alümina, kükürt, dökme çimento, boksit, konsantreler ve dökme gübreler gibi birçok dökme yük çeşitlerinde  gereken temizlik standardıdır. Tahıl temizliğinde, tüm geçmiş yük kalıntıları ve varsa ambar lashing malzemeleri ambardan alınacak, kalkmış boya ya da pas parçaları raspa edilecek, ambarlar yıkandıktan sonra kurutulacak ve ambar havalandırılarak gaz ve kokudan arındırılacaktır.
Bazı liman ve nakliyeciler daha düşük temizlik standardına da izin verebilir.

Normal temizlik, bir önceki yükten kalıntı kalmayacak şekilde ambarların temiz süpürüldüğü ve yıkandığı (charterer’ın tercihine bağlı yıkanmayabilir de) taşınan bir önceki yüke uyumlu ya da benzer bir yükü alabilmek için yapılan temizlik standardıdır.

Kürek temizliği yük kalıntılarının bir Bobcat ya da kaba süpürmeyle ve stewedor ya da gemi personeli tarafından küreklerle alındığı temizlik standardıdır.

Üzerine yükle de ise herhangi bir temizlik işlemi yapılmaz. Genellikle “kapma temizliği” olarak bilinir. Sürekli aynı yükü taşıyan gemilerde kullanılan temizlik standardıdır. Örneğin; belli bir süre sadece tek çeşit kömür taşıyan gemi.

1 yorum:

  1. tahil temizliginde onemli olan ambar yikamasi son katinin tatli su ile yapilmis olmasi ve tuz testinde pozitif sonuc gelmemesidir...

    YanıtlaSil