8 Ekim 2016 Cumartesi

Yalpa Müşiri (Clinometer) Nasıl Yapılır?

Yalpa müşiri (clinometer), geminin sancak ya da iskeleye ne kadar yattığını gösteren basit bir alettir. Kurallar gereği, denizli havalarda geminin ne kadar yattığının tespiti için köprü üstünde bulunması gerekmektedir.
Limanlarda yükleme/tahliye sırasında geminin yattığı derecenin tespiti için kullanılacak yalpa müşiri köprü üstünde ya da kargo ofisinde olmayabilir. Bu operasyonlar sırasında yatma miktarını öğrenmek için gemide basit bir sistem kurulabilir.

Gerekli malzemeler;
-Misine
-Olta kurşunu
-1 adet vida
-Düz bir hatta sahip döşeme
Faydalanacak formüller;
Dairenin çevresi: 2 x pi x r
pi sayısı = (3.14)
r = yarıçap
Müşirde okuyacağımız herbir derecenin kolaylıkla işaretlenmesi için 360 derece olan dairenin her bir derecesinin 1 cm olduğunu düşünürsek,  çevresi 360 cm olur. Üstteki formülde yerine koyarsak dairenin yarıçapını buluruz.
360 = 2 x pi x r
r = 57.3 cm
Bulduğumuz bu yarıçap müşirimizin toplam uzunluğu olacaktır. Daha sonra gemi ortasına yakın bir yerde bulunan düz hatta sahip kaplamaya yerleştirdiğimiz vidaya kurşun + misine 57.3 cm olacak şekilde asılır. Kurşunun en altına bir kalem kullanarak daire çizilir. Daha sonra bu çizilen daire üzerinde gemi merkezinden itibaren 1’er cm çizilerek yatma dereceleri işaretlenir. Her bir cm 1 derece yatmaya tekabül etmektedir.
Ölçeği dilediğiniz şekilde yapabilirsiniz. Ölçümündeki kolaylık açısından 1 derece – 1 cm ölçeği kullanılmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder