25 Mayıs 2016 Çarşamba

Yeni Mezun Olmuş Denizcilere Tavsiyeler

Diplomanızı yeni aldınız. staj yaptığınız denizcilik şirketinde sorun yaşamadıysanız (kaptan değerlendirmesi) şu anda büyük ihtimalle gemiye çıkmak için şirketinizden telefon bekliyorsunuz.
Son yılınızı okulda geçirdiğinizden kendinizi bilgi olarak zayıf görebilirsiniz. Nasıl yapılıyordu? soruları kafanızda geziniyordur. Merak etmeyin, katılacağınız gemide kimsenin sizin bilsinize ihtiyacı yok. Çünkü gemidekiler için hiçbir şey bilmeyen çaylak zabitsiniz.
Denizci olmayan bir milletin, denizci olmayan insanlarıyla çalışacaksınız. Gemiye katıldığınız ilk gün heyecanınızı yatıştıracak, motive edici ve bilgilendirici konuşacak adamlar beklemeyin karşınızda.
Amirleriniz ve personelle uyumlu olmanız her zaman sizi rahat ettirir. Sihirli kelime "uyum" nedir peki?
- Köprü üstünde vardiyadasın. Hem acemi olduğun, hem de muhabbet adamsa gemi kaptanı seni ziyarete gelir. Burada uyum; esir muhabbetine katlanmak ve çay, kahve ikram etmektir.
- 8-12 vardiyası tutacağınızdan (prime-time) aşağıda bir sürü boş adam olmasına rağmen, televizyon seyretmek için köprü üstünü arayıp senden çanak anteni ayarlaman istenecek, sende tamam diyeceksin.
Uzmanlık alanı acemi zabitlerle uğraşmak olan kaptanlara da denk gelebilirsin. O kadar abuk sabuk adam var ki; vardiyana gelip radar range'sini yükseltip uzaktaki gemilerin ne yaptığını soran, köprü üstünde dinlediğiniz müziğe karışan, güverte jurnalini saatlik doldurmadığınız için fırçalayan... Bu kaptanlar, bir personeli göndermek (deport) için günlerce düşünür, sizi hiç tereddüt etmeden ilk limanda gönderirler. Hem ilk hatalarında zabitine suç atıp, kararlarındaki haklılığı ortaya koyar, hem de zabit dayandırılmayan kaptan olurlar. Yine bu türler geminin tüm sorumluluğu üzerlerindeyken, bir olayda (çatışma, kaza...) işaret parmaklarıyla herkese bu yaptı diyebilecek kadar sorumluluk sahibidirler. Bu kaptanlardan birine denk geldiysen idare edeyim diye düşünme. Çalışma şartları ve tabiatla mücadele zaten yeteri kadar zor; hem ruh, hem de akıl sağlığın için yaz dilekçeni in gemiden.
Köprü üstüne ya da güverte ofisine amirlerin geldiğinde iş yapıyormuş gibi davran. Arkandan çalışkan derler. Eğer gerçekten çalışırsan bu bir yerde başka birilerini rahatsız eder ve sonuç kimse için iyi olmaz.
Yemeklerde, salon muhabbetlerinde amirlerine gururlarını okşayıcı güzel şeyler söyle: gemide sağladıkları çalışma ortamının güzelliği, personel içi uyum... bahsedebilirsin.
Gemiye çıkarken borçlu olabilirsin. Bunu hiçbir ortamda dile getirme.
Gittiğin gemideki kaptanından kamarotuna kadar herkes atar, tutar. Yok ben bu gemiye bilmem kimin hatırı için geldim, yok işlerine gelmezse çeksinler... Sakın ola bu adamlarla oturup sen de atıp tutma. Şirkete gittiklerinde bu aslanların çıtları çıkmaz, personel müdürünün önünde hazırola geçerler. Hataya düşüpte, o adamlarla birlikte  firma aleyhinde konuşma.
Çalıştığın firma iyiyse, personel saygılı olur. Ama, fazla samimi olursan laubali olmaları uzun sürmez.
İşin özü ve yılların meşhur Türk öğretisi; ne çok sivrilin, ne de kaybolun!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder