22 Mayıs 2016 Pazar

Denizcilerin her limanda bir sevgilisi var mıdır?

Denizci denince akla gelen ilk şeylerdendir. Bu denizciler nasıl becermişse, mesleğimi söyleyince karşımdakinin gözünde Bill Gates, Rocco ve Christof Colomb oluyorum. ‘Ooo her limanda bir sevgilin vardır senin’ klasiklerdendir. Keşke öyle olsa, nerdee?
Bu hikayeleri eskilerin ağzından dinleyen denizci olarak konuyla ilgili tespitlerimi paylaşmak isterim:

Donanmamızın yurt dışında katıldığı tatbikatlar için uğradıkları limanlarda çarşı iznine üniformalarıyla çıkmaları sonucu bayanlarla tepkimeye girmeleri. Göçmen akını başlamadan önce sarışın erkeklerden bıkan Avrupalı kadınlar, esmer denizciyi görünce hoşlanmış. Partilerine davet etmiş, ailesinin içine sokmuş, hatta yatağına almıştır. Aynı insanlar bu iyi davranışa, kadının kızına sarkarak cevap vererek, Avrupa’daki karizmamızı bitirmiştir. Şu anda Avrupalı bayanlar bizi gördüklerinde yüzlerini çevirip, yokmuşuz gibi davranıyorlar. Halen bile donanmada ‘Sarışın, esmer, kumral, farketmez, çünkü biz bahriyeliyiz, bahriyeliler, affetmez, af-fet-mez’ marşı acemi askerlere öğretilmektedir.

3. dünya ülke limanlarına düzenli uğrayan gemilerde bu söylem gerçektir. Sizinle tanışmak isteyen birçok genç bayan olur bu limanlarda. Sizinle yemek, içmek ve temiz bir yatakta yatmaktır gayesi. Paranız olduğundan bir iki ufak hediyeyle gönlünü alırsınız. Türk erkekleri olarak diğer ülke denizcilerine göre daha insancıldır. Ruslar ya da Ukraynalılar gibi beraber olduktan sonra kapısının önüne atmaz ya da diğer arkadaşlarına ikram etmez. Bu hatta düzenli çalışan denizci evlilik hayatı gibi yaşar bu kadınla. Ayrılırken ve tekrar buluştuğunda sevinçten göz yaşı döker.

Dünya’nın diğer ucuna giden denizci, değişik tipiyle dikkat çeker. Eskiden bu özelliği ve tarzanca ingilizce konuşması yeterliyken, artık modern ülkelerde para karşılığı hariç sevgili bulma şansı yoktur. Bunda gemilerin limanlarda kalış süresinin gelişen teknolojiyle kısalmasının etkiside vardır. Konteyner gemileri sadece saatlerle ifade edilen sürelerle limanlarda kalır. Tanker gemilerinin hali daha içler acısı: regülasyonlar gereği şehre çok uzak yerlere yanaşırlar ve yine saatle ifade edilen sürelerle limanda kalırlar.

İşin özü seçtiğiniz gemi tipine bağlı olarak her limanda bir sevgiliniz olur. Sonuçta bu masraflı bir iştir. Hep para harcar denizci. 30-40 günde bir liman yapan dökmeci gemiler en idealidir. Ama anlatıldığı gibi açık büfe değildir kesinlikle her limanda sevgili olayı. Kısa süreli kalan gemilerde ise amaç sadece cinsel ihtiyacı gidermektir ve de öyle olur. Tamamen duygusal.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder