Dünyanın En Büyük Yolcu, Konteyner ve Tanker Gemileri Hangileridir?

YOLCU GEMİLERİ

Dünyanın en büyük 14 yolcu gemisinin hepsi 'Caribbean International cruise line' için Finlandiya'daki STX Europe's Turku Tersanesinde inşa edildi. 

allure of the seas

Allure of the Seas: İnşası geçen yıl tamamlanan 1.2 milyar $'a mal olan, 122,000 grostonluk Royal Caribbean şirketinin son gözdesi. 16 güverte ve 5,400 yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük yolcu gemisi. 360 metre boyunda ve deniz seviyesinden 65 metreye kadar yükselen gemi 22,0 knot sürat yapıyor. Kruz gemisi eğlencelerinde çığır açan gemide; en büyük koşu yolu, minyatür golf sahası, 2 sörf simülatörü, basketbol ve voleybol kortlarından oluşan spor güvertesi, 1,380 kişi kapasiteli tiyatrosu ve tropik ağaçlardan oluşan bahçesi var.

 

oasis of the seas

Oasis of the Seas: Oasis of the Seas kız kardeşi (sister ship) gelene dek dünyanın en büyük yolcu gemisiydi. Allure ile aynı tersanede inşa edilen Oasis, benzer özelliklere sahip. Dokuz güverte yüksekliğinde zip-line kablosu, AquaTheatre amfitiyatro, tüm yolcu gemileri arasında en büyük yüzme havuzu ve 3 kat güverte arasında yavaşça yükselip alçalan  Rising Tide Bar mevcut.

 

independence of the seas

Independence of the Seas: 590 milyon $'a mal olan 4,370 yolcu - 1,370 personel kapasiteli Independence of the Seas 339 metre ve 8.53 metre drafta sahiptir. Bu geminin özellikleri arasında filonun ilk ısıtmalı yüzme havuzu, buz pateni pisti, boks ringi, 50'li yıllar tarzında tasarlanmış restorantları, spa ve fitness merkezleri vardır.

 

KONTEYNER GEMİLERİ

emma maersk

Emma Maersk: İşletilen gemiler içinde dünyanın en büyük gemisi ve 8 gemiden oluşan Maersk E-Serisinin inşa edilen ilk gemisidir. 2006 yılında Danimarka'da Lind tersanesinde inşa edilen 397 metre uzunluğundaki Emma Maersk, 171,000 groston ve 13,500-15,000 TEU luk yük kapasitesiyle inşa edildiği zamanda dengi bir konteyner gemisinden 1,400 TEU daha fazla kapasiteye sahipti. Tam otomasyona sahip gemi sadece 13 kişilik personelle seyir yapabilir. Birçok çevre dostu özelliklere sahip gemide emisyonları azaltıp %12 oranında verimliliği arttıran makine egzosunun geri dönüşümü, ayrıca gövdesi sürtünmeyi azaltan ve verimliliği artırmak için silikonbazlı boya ile kaplıdır.

 

msc daniela

MSC Daniela: 366 metre 165,000 grostonluk Panama bayraklı MSC Daniela, Güney Kore'de Geoje Tersanesi'nde Samsung Heavy Industries tarafından inşa edilip Mediterranean Shipping Company (MSC)'ye 2008 yılında teslim edildi.13,800 TEU yük kapasitesiyle zamanının klaslanmış en büyük konteyner gemisiydi. Günümüzde halen dünyanın en büyük gemileri arasındadır.

 

cma cgm christopher colomb

CMA CGM Christophe Colomb: 363.5 metre uzunluğundaki gemi 153,022 grostonla Fransız bayrağı altında kayıtlı en büyük konteyner gemisidir. Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering  tarafından 2009 yılında Geoje tersanesinde inşa edilen Christophe Colomb, CMA CGM Grubu tarafından sipariş edilen benzer özellikli sekiz sister geminin inşa edilen ilk gemisi oldu.

 

TANKERLER

frank a shrontz

Frank A Shrontz VLCC Tanker: Frank bir Shrontz, Güney Koreli Samsung Heavy Industries tarafından 1998 yılında Chevron Oil'e teslim edildi. 4 yeni nesil VLCC tankerlerin ilki olan, 331 metre uzunluğundaki Frank A Shrontz, 350,849 deplasman ve 160,000 grostondur. 27.5 knot sürat yapan bu dev tankerde, Sikorsky S58T taşıyacak helikopter platformuna sahiptir.

 

tembek lng carrier

Tembek LNG Carrier: 315 metre uzunluğundaki Tembek LNG Carrier, 216,000 metreküp yük kapasitesine sahip Katar Gas II LNG tesisine hizmet etmek için inşa edilen 14 tankerden birisidir. Tembek, geleneksel gemilerden yaklaşık % 40 daha düşük enerji gereksinimleri sunan yeni nesil mega gemilerin bir (Q-Flex ve S-Max gaz taşıyıcıları ile birlikte) parçasıdır. Sıvılaştırma ünitesi sayesinde yükten buharlaşan gazları tekrar tanklara döndürerek yılda 5 milyon $ tasarruf yapılmasını sağlar.

 

gaselys

Gaselys LNG Carrier: 2007 yılında denize indirilen Gaselys 290 metre boy ve 154,000 metreküp yük kapasitesiyle zamanının en büyük LNG tankeriydi. Gemi, Mısır ve Fransa LNG terminalleri arasında çalışıyor ve Snohvit Norveç yük operasyonları için kutup koşullarında yük elleçlemeye uygun donatılmıştır. Kardeş gemi Provalys ile birlikte Gaselys, düşük maliyetli CS1 gaz çevreleme sistemi kullanarak % 15 gibi bir maliyet azaltımıyla çevre dostu yeni bir sınıfı temsil ediyor.