Gemiler Geceleri Hangi Renk Fenerleri Yakarlar Ve Bu Fenerlerin Anlamı Nedir?

Gemiler sadece gündüz vakti gider, geceleri çeker sağa bekler gibi bir yanılgı var. Gemiler bir limandan başka bir limana gece-gündüz farketmeden giderler. Akşamları birbirini görebilmeleri için seyir fenerlerini yakarlar.  Bu fenerler sancak tarafta (sağ) yeşil, iskele tarafta (sol) kırmızı, bunlara ek olarak beyaz renkte pupa (kıç) feneri ve yine beyaz renklerde grandi & pruva direği silyon fenerleridir. Gemilere belli açılarla yerleştirilir.

seyir fenerleri
50 m'den uzun olan bir geminin seyir fenerlerinin yerleşimini gösteren grafik
 

Örnek olarak birbiriyle çatışan rotada ilerleyen iki gemi arasındaki yol üstünlüğü diğer geminin yeşil borda fenerini görendedir. geçiş üstünlüğü
Grafikteki çatışma durumundan kaçınmak için B gemisinin kırmızı borda fenerini gören A gemisi, rotasını sancağa (sağ) alarak neta olmak zorundadır.

 

Peki sisli bir günde birbirlerinin seyir fenerlerini göremeyen gemiler ne yapar? Bu gibi kısıtlı görüş durumlarında DÇÖT (denizde çatışmayı önleme tüzüğü) kurullarına uygun olarak ses işaretleri verilir. Örnek vermek gerekirse 50 m’den uzun gemi kısıtlı görüş durumunda 2 dakikadan az olmayan aralıklarla bir uzun düdük çalar. Bu sayede kendisine çapariz veren gemilerden haberi olur ve gerekli çatışmayı önleme manevrasını yapar.

Buna ek olarak gemilerde bulunan otomatik plotlama yaparak etraftaki gemilerin hareketlerini vektörel olarak vardiya zabitine gösteren radarlar da kullanılmaktadır. Basit olarak açıklarsak kullanılan skalaya (3-6-12 deniz mili gibi) göre radar elektromanyetik dalgalar gönderir ve bir zaman sonra gönderimi keserek alıma geçer. Eğer etrafta bir gemi varsa bu dalgayı geri yansıtır. dalganın gidiş ve dönüş süresi hesaplanarak o mesafede bir gölge belirir. Bu da o geminin konumunu gösterir. Bu defalarca tekrarlandığında geminin hareketi radar özelliğine göre hakiki (true) ya da nispi (relative) olarak gözlemlenir.

radar ekranı
Trial (iz) özelliği etkin Gemi Radar Ekranı