16 Kasım 2017 Perşembe

Gemilerin arızalı cihazlar yüzünden bağlanması (detention)

Bir gemide tespit edilen arızalı cihazlar:

-Voyage data recorder (VDR)/Simplified Voyage data recorder (S-VDR) - S-VDR MALFUNCTION
+-Absence or failure of the proper operation of the radio equipment for distress and safety communication

-MF/HF Radio installation - MF/HF RADIO NOT WORKING.
+Absence or failure of a voyage data recorder (VDR), when its use is compulsory

Gemi liman varışı öncesinde bayrak devleti/klas kuruluşunu arızayla alakalı olarak bilgilendiriyor. Bayrak devleti, gerekli ilave tedbirlerin alınması ve varış limanında arızalı cihazlar için servis ayarlanması şartıyla gemiye dispensation letter veriyor. Gemi, görünürde üzerine düşen herşeyi yapmasına rağmen neden bağlanmıştır?


SOLAS  Chapter 1 Regulation 11(c)'ye göre gemide herhangi bir cihaz arızası tespit edildiğinde kaptan derhal varış öncesi evraklarda (pre-arrival) bu arızaları liman otoritesine bildirilmelidir. Bildirilmediği takdirde, geminin bağlanmasını gerektirmeyen bir arıza da olsa bu kural çiğnendiği için gemi bağlanabilir.

Armatör, ilave masraf olmasın diye kaptandan dolaylı yoldan gemideki arızaların varış limanı otoritelerine raporlamaması istenir. (Yüksek servis maliyeti, tamirat yapılamaz/cihazın yenisinin alınması gerekebilir, bu ayarlamalarda olabilecek gecikmeler geminin gecikmesine/off-hire olmasına sebep olabilir)

Kaptan, her zamanki gibi iki arada bir derede kalır. Arızayı raporlamazsa, kılavuz kaptan arızayı görüp raporlayabilir ya da PSC bu arızayı tespit edebilir ve gemi hemen bağlanır. 

2 yorum:

  1. İlgililere rapor etmek en dogrusu. hele hele Amerika'da.

    YanıtlaSil
  2. teşekkür ederiz güzel eğitici bir blog

    YanıtlaSil