18 Mart 2017 Cumartesi

USCG Condition of Entry Nedir?


US Coast Guard, Amerika'ya gelen bir geminin son 5 yabancı limaninda, Port Security Advisory 1-16 listesinde listelenen ülke/limanlardan biri olması durumunda ilgili gemiden özel talepleri vardır.


Gemi Amerika'ya varışına 2-3 gün kala gemiye bir email gönderir ve Port Security Advisory'deki limanda geminin aldığı önlemleri, jurnal kayıtlarının kopyasını, gemi-liman MARSEC Seviyesi 1 olsa da, MARSEC Level 2'nin special measure olarak uygulandığını, geminin tüm giriş noktalarında her zaman nöbetçi bulunduğu ve bu nöbetçilerin geminin tüm noktalarını (sahil ve liman tarafına) içeren görüş alanına sahip olduğu, MARSEC Level 1'de mecburi olmasa da geminin Port Facility ile Declaration of Security imzalamaya çalıştığını izah eder.

Bunlara ilave olarak; liman varışı öncesi Security Briefing kaydı, liman varışında Company Security Officer ile olan iletişimin kopyası, Acentayla olan ISPS ile alakalı mesajların kopyası, ilgili limanda kalkış öncesinde yapılan gemi arama kaydı, liman otoritelerinin yaptığı narkotik/kaçak/sualtı arama kayıt ve CD'leri verilebilir.

Bu aşamada dikkat edilmesi gereken nokta, bu email gönderilirken kesinlikle dosyanın sıkıştırılmış (zip) olmaması gereklidir. Zira bu tür dosyaların işleme konulması virus taraması gerektireceğinden günler alabilir ve geminin limana girişinin gecikmesine sebep olabilir. Çünkü, bu izah yapılmadıkça, geminin limana girişine kesinlikle müsaade edilmemektedir.

Bu gönderilen email ve dosyalar incelenerek uygun bulunduğunda gemiye USCG memurlarının denetimi için bir demir yerine girişine izin verilir. Gemi talimat verilen demir yerine demirledikten sonra USCG memurları gemiye gelir ve elektronik olarak gönderilen evrakların orijinallerini görür. Ek olarak, gemi kaptanından 1 adet Personel Listesi, Last 10 Port of Call List ve Ship Particular istenir.

Bu aşamada geminin ISPS'e uygun bir şekilde gelen memurlara kimlik sorması, kimliklerinin resimlerini/son kullanma tarihlerini kontrol etmesi ve uygun şekilde ziyaretçi defterine kaydedilmesi büyük önem arz etmektedir. Pilot çarmıhı ya da borda iskelesi kesinlikle bekçisiz bırakılmamalı. Ciddi bir ilk izlenim bu denetlemeyi büyük ölçüde kolaylaştırır.

1 yorum:

  1. merhabalar,
    sizi zevkle takip etmekteyim. Yazılarınızda zaman zaman duraksamalar oluyor. Sizden birçok şey öğrendim.lütfen devam edin :) harikasınız.

    YanıtlaSil