29 Ekim 2016 Cumartesi

Tolunay Gemisi ve Sahil Güvenlik 25 Botu ÇatışmasıTolunay gemisinin Karadeniz yönüne doğru İstanbul Boğazı geçişi esnasında sabah 08:00 sıralarında Sahil Güvenlik 25 Botuyla çatıştı. Çarpışmanın etkisi ile içinde görevli askerlerin bulunduğu Sahil Güvenlik botu alabora oldu ve burnuna kadar battı, ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Astsubay Yavuz Gökhan Şahin, er Sinan Göktaş ,uzman erbaş Bülent Demirkaya ve Üsteğmen Rıza Yücel şehit oldu. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun.

İşte İstanbul Boğazı'nı dünyanın en zor geçitlerinden biri yapan özelliği. 6-7 knot'a varan yüzey akıntısı, karşıdan karşıya vızır vızır geçen feribotlar, yolcu tekneleri, yüksek süratli deniz otobüsleri, sahil güvenlik ve Kıyı emniyeti botları, balıkçı tekneleri, kılavuz botları...

Gazeteler yük gemisi durmadı hemen olay yerinden kaçtı, kılavuz kaptanlar da gemi kılavuz almadı bu yüzden kaza oldu manşetleri atıldı.

Yukarıda birkaç yıl önce yaşanan, tam konuyla alakalı bir kaza videosu vardır. Sahil güvenlik botu, yük gemisinin geçisini beklerken gereli mesafeyi kollamadığından, üstteki videoda yaşanan gemiler arası etkileşim yüzünden bir anda iskeleye dönmüş ve geminin puruvasından süratli olarak iskele tarafına geçerek dengesini kaybedip alabora olmuştur.
Olayda yük gemisi kaptanının yapabileceği pek bir şey yok. Çok kısa sürede gerçekleşen olaylar. Botun aşırı yakın olduğunu önceden farkettiyse düdük çalabilir (sahil güvenlik botuna düdük çalmak cesaret ister), sürat azaltabilirdi ki süratin düşüşü zaman alır.. Etraftaki kalabalık yerel trafik yüzünden rota değişikliği yapamaz. En az 4 knot akıntıya karşı maksimum gidebileceği sürat 8-10 knot. SGK 25 botu onun süratinin 3-4 katı daha fazla sürat yapabilir. 

SG 25 botu, yolcu gemisine oranla yüksek sürat kapasitesine uygun olarak kendisine çapariz veren tüm gemileri kollayarak seyir yapmalıdır.


Gemi 4 knot akıntıya karşı, kaza sonrası boğazın ortasında taksi gibi duramaz. En yakın demir yeri Büyükdere açıklarına gerekli işlemler için demirlemiştir, kaptanın kaçması söz konusu değildir. 

Kılavuz alıp almamanın bu olayı önleyeceğinin bir garantisi yoktur, zira boğazda kaza yapan gemiler çoğunlukla kılavuz kaptan alan gemilerdir. Boğazdan geçiş yapan herhangi bir geminin başına gelebilecek kazadır. Benzer kazalar daha önce de gerçekleşmiştir. Boğazda sefer yapan tüm tarafların çok dikkatli/temkinli olması gerekmektedir. 

Allah yük gemisi kaptanı'nın yardımcısı olsun. Kazada can kaybı olduğu için hemen tutuklamışlar. 

3 yorum:

 1. kaza raporunu okuyup tekrar değerlendirmenizi tavsiye ederim.gemi kaptanı son 1 dk'ya kadar botu farketmemiş bile.

  YanıtlaSil
 2. Gemilerin ön tarafına kamera konması çözüm olamaz mı?

  YanıtlaSil
 3. öncelikle ön yargılı bir yazı olmuş.kaptan yanı başındaki
  botu görmüştür.yabancı kaptan ne botu olduğundan haberi bile
  yoktur.yüzde yüz hatalı düdükle uyarı yapmalı veya baş tarafta
  demir için hazır bekleyen personel tarafından teknenin yakın
  olduğu kaptana yüzde yüz uyarılmış olmalı.kılavuz kaptan olarak
  çıktığımız gemilerin boğaz girişinde kaptana düdüğü test et
  dediğimizde inanın yalnızca yüzde 5 oranında gemi hemen yanıt verir.
  ya makineden düdüğün çalması için hava verilmemiştir yada zabit
  veya kaptan düdüğün sistemini açmamıştır.zabitlerin bazısı nerden
  düdüğü çalıştıracağını bilmeyenler var.düdük önemli bir seyir
  yardımcısıdır can kurtarır siste uyarıcıdır yerel trafikte kör gibi
  seyir yapan tekne balıkçıların bir numaralı dostudur.
  Allah selamet versin.kazasız seyirler herkeze.

  YanıtlaSil