7 Eylül 2016 Çarşamba

En Sık Kullanılan Gemici Bağları

Gemici bağlarının en önemli özelliği çok sağlam olmaları, daha da önemlisi çok çabuk çözülebilmeleridir.


Düğüm

Denizcilikte kullanılan bağlara bazen yanlış olarak düğüm denir örneğin; balıkçı düğümü vs. Düğüm bir bağ formudur.
Anele Bağı
Amacı: Halatın çımasını aneleye veya mapaya bağlamak. 

Yapılışı: Bağlanacak halatın bağlama payı göz önüne alınarak halatın çıması anelenin üstünden bir volta alındıktan sonra, alttan gelen çımayı gemiden gelen beden üzerine 2 veya 3 mezevolta alarak çımayı beden üzerine adi piyanla piyanlamak suretiyle yapılan gemici bağıdır.Camadan Bağı
Amacı: Yelkeni camadana vurmakta kullanılan gemici bağıdır.

Yapılışı: Camadan kamçıları yan yana getirilerek yarım volta alınır.Sağdaki çıma soldaki çımanın altından alınarak yapılan gemici bağıdır.

Çifte Kazık Bağı
Amacı: Kazık bağının daha sağlam olmasını sağlamak. 

Yapılışı: Bu bağın yapılışında kazık bağında olduğu gibi ilk üstten alınan volta iki defa alındıktan sonra, alttan gelen çıma ile seren üzerinde çapraz olarak üçüncü bir volta daha alınır. Aynı, çıma uzun bednin içerisinden sokulmak suretiyle yapılır.


Dülger Bağı
Amacı: Bir halatın çımasını diğer halatın bedenine veya seren ile direklerin hamaylısına (ortasına) bağlamakta kullanılan gemici bağıdır. 

Yapılışı: Bağlanacak halatın çımasını direk üzerinden bir volta alındıktan sonra, alttan gelen çımayı direk üzerindeki bedenin arkasından, direk veya serenin önündeki bedenin de içinden geçirilerek yapılan gemici bağıdır.


İzbarço Bağı
Amacı: Gemiden sahile verilen halatın çımasına kasa yapmak. 

Yapılışı: İstenilen kasa büyüklüğü göz önüne alınarak bir kruz yapılır.Kasa büyüklüğünü teşkil eden doblin yaptıktan sonra çıma, kruzun altından içeriye geçirilip uzun bedenin altından yukarıya alınarak kruzun üstünden içeriye doğru kasa doblinin yanına getirilir, beden ve çımaların boşları alınarak bağ tamamlanır ve çıma bedene piyanlanır.

Sancak Bağı
Amacı: Bir halat çımasına diğer bir halatın kasasına, fırdöndüsü olmayan sancak savlolarını birbirine bağlamak. 

Yapılışı: Bağlanacak iki sancak savlosunun çımalarından bir tanesine sol el ile küçük bir doblin kasa yapılır.Sağ eldeki savlonun çıması kasasının altından geçirilerek doblin kasa üzerinde bir volta atılır.Aynı çımayı üstteki kendi bedeninin altından geçirmek sureti ile bağ yapılmış olur.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder