25 Ekim 2016 Salı

STS (ship to ship) Operasyonunda Yavru Gemi, Ana Geminin Halatlarını Nasıl Mola Eder?

Ship to ship operasyonu, draft kısıtlaması nedeniyle büyük gemiden küçük gemiye yük transferi işlemidir. Tanker ve dökme yük gemilerinde yapılır. Akaryakıt taşıyan tankerlerde daha büyük önem arzeder.
Korunaksız limanlara yanaşan ve açıkta STS yapan büyük tankerler daha büyük dirençlere maruz kaldıklarından bağlamada tel halat kullanırlar. Tel halatın esnemesi yok denecek kadar az olduğu için bu halatların ucuna birkaç metrelik kuyruk halatı (sentetik halat) eklenir. Bu kuyruk halatı esneme payı olduğu için gerilimleri emerek gemi bünyesine verilecek zararı engeller.
Ana gemi yavru gemiye bu ağır olan tel halatını verir. Bu aşamada halat messenger (kılavuz) halatı vasıtasıyla yavru gemiye gönderilir ve babaya volta edilir. Bu halatı ayrılma manevrasında mola etmek ağırlığı yüzünden çok zordur. STS operasyonu ayrılma manevrasında ana geminin halatlarının mola edilmesi yöntemi aşağıda gösterilmiştir.
- 1 metrelik iki ucu kasalı naylon halat ucuna 30 cm’lik çubuk bağlanır ve bu düzenek baba üzerindeki mapaya bir kilit yardımıyla bağlanır.
- Ana geminin babaya volta halinde olan halatının bedenine kılavuz halatı üstteki şekildeki gibi sarılır ve ucuna çubuk sokulur.
- Daha sonra bu kılavuz halatı vira edilir ve boşalan halat kasası babadan fora edilir.
- Son olarak kılavuz halatı mayna edilir ve 1 metre sonra çubuk, kılavuz halatından çıkar ve halat serbest kalır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder