14 Ekim 2016 Cuma

Mehtap-Yakamoz Karmaşası

Yanlış bilinen noktalardan birisidir yakamoz-mehtap ayrımı. Herkes denize vuran ay ışığına yakamoz diye yapıştırıverir. Şöyle mehtaba karşı rakı içmek deyimimiz varken yanlış anlaşılması ilginçtir.
Yakamoz aslında, Dinoflagellatlar olarak bilinen, "flagella" adı verilen uzantıları zayesinde hareket yeteneğine sahip tek hücreli canlılardır.
Limunisans maddesini vücudunda barindiran bu canliya dokunuldugunda bir isik saçar. Bunlardan milyonlarcasi bir araya geldiginde geceleri bir tekne geçerken veya bir balik sürüsü geçtiginde bu canlilara çarparak bu floresan ışığına benzer görüntüye sebep olurlar, buna yakamoz denir. Bu, bir savunma sistemidir.Avcılar tarafından saldırıya uğrayan bu canlılar ışık saçarak daha büyük avcıları bölgeye yönlendirirler.
Çıplak gözle görüldüğünde muhteşem bir sahnedir. Bir yük gemisinde Gine Körfezi'nden Güney Afrika'ya giderken muhteşem bir şov izlemiştim. Fırtına da vardı, her dalga tepeciği ayrı ayrı selamlıyordu beni, kelimelerle anlatamayacak kadar güzel bir görüntüydü. Geminin dümen suyunu (pervanesinden gelen köpüklü su) izlemek apayrı bir zevkti.
Ayrıca, Porto Riko'da meşhur yakamoz koyları mevcuttur. Ziyaretçiler, La Parguera ve Vieques'te bulunan özel korumalı koylarda kürekli  kayıklarla gezerek bu muhteşem görüntünün keyfini çıkarıyorlar.
Bu resimde photoshop kullanılmış. Ama, çıplak gözle de zaten buna yakın bir görüntü oluşuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder