23 Ekim 2016 Pazar

Dünyanın Yedi Harikasından Biri; İskenderiye Feneri

İskenderiye Feneri'nin tahmini olarak çizilmiş grafiği
İskenderiye Feneri, Mısır'ın İskenderiye şehrinde inşa edilmiş; ancak günümüzde bulunmayan, antik çağın yedi harikası içinde günlük yaşam için kullanılan tek eser ve tarihte inşa edilmiş en yüksek deniz feneri. Yıkılmadan önce yapılan resimleri, dünyadaki deniz fenerlerine yüzlerce yıldan beri örnek olmuştur.
İnşaası MÖ 285-247 yılları arasında süren fener, bu devletin ilk iki kralı Batlamyus ve Soter tarafından Mısır'da İskenderiye Limanı'nın karşısındaki Pharos Adası üzerine yaptırılmıştı.
Üç bölümden oluşan fenerin mimarı Knidos'lu Sostratus'tur. Kaidesi ile birlikte 115-135 metre yüksekliğinde olduğu tahmin edilen fener, beyaz mermerden yapılmıştı. İlk olarak sadece gündüz işareti olarak inşa edilen fener, daha sonra ışık veren fenere dönüştürüldü. Tepesinde bulunan, tunçtan yapılmış büyük bir ayna 70 kilometre uzaklıktan görülüyor ve limana giren gemilere rehberlik ediyordu. Bu aynanın gücü konusunda değisik rivayetler vardir; İskenderiye'ye saldırmaya hazırlanan Roma Donanması'nın bu aynanın gönderdigi ışınlarla yakılarak yok edildiği söylenir. 
Alt bölümü dikdörtgen şeklinde ve yaklaşık 55 metre yüksekliğindeydi. Orta bölüm, yukarıya doğru giden rampası olan bir silindir şeklindeydi. Yaklaşık 27 metre yüksekliğindeydi. Üst bölüm ise silindir şeklindeydi ve üzerinde alevin bulunduğu bir odası vardı. Bir dizi asansör yardımıyla yakacak odunlar bu odaya taşınırdı. Binanın en tepesinde ise Poseidon heykeli vardı.
Üst kısmı M.S. 956 yılında bir deprem ve fırtınada kopan fenerin gövde kısmı da 1303 ve 1323'de başka bir depremde yıkıldı. Depremler sonrası kalıntıları, Sultan Kayıtbay tarafından fenerin eski konumu üzerine inşa edilen, günümüzde hala ayakta duran Kayıtbay Kalesi duvarlarında kullanılmıştır.
Üzerinde inşa edildiği adadan dolayı Pharos olarak anılmış ve bu kelime bir çok dile yerleşmiştir. İspanyolca, Fransızca ve İtalyancada Pharos, deniz feneri anlamına gelmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder