21 Ekim 2016 Cuma

Gemide Amirinizle Nasıl İyi İlişkiler Kurabilirsiniz?

Niçin ben amirime karışayım? Onun beni yönetmesi gerekmez mi? Ya da “Kariyerime zarar verir endişesiyle herhangi bir şey söylemeye çekiniyorum”.
Oysa duruma gözlerini kapatmak doğru değildir. Bu koşullarda olabilecek en iyi şey durumun aynı şekilde devam etmesidir. En kötü olasılık ise durumun artık gemi personelinin tahammül edemeyeceği kadar kötüleşmesidir. Bunun getireceği sonuç imkanı olan personelin gemiden ayrılmasıdır.
Bağlı bulunduğunuz kişi kendisinin moral bozucu bir yönetici olduğunun farkında olmayabilir. Hangi düzeyde olursa olsun yöneticilerin kendilerine bağlı insanlardan yeterince bilgi  verilmemesi bilinen bir olgudur. O nedenle eğer amiriniz yanlış bir şey yaptığının farkında değilse, önünde aynı yanlışı sürdürmekten başka ne gibi bir seçenek olabilir?
Esneklik Problemleri
Hiçbir esnekliği olmayan bir amir tarafından yönetilmek korkunç bir şeydir.  Ne var ki, öteki aşırı uçta fazla esnek yönetici vardır: rüzgara göre eğilen, kendi inançları olmayan, belkemiksiz kişi.
Böyle bir durumla başa çıkmak söylenenleri aydınlığa kavuşturmakla ilgilidir. Kişi bir gecede değişecek değildir. Giderek amirinizin güvenini kazanmalı ve onu yeni fikirlerin yararlı olabileceği görüşüne çekmeye çalışmalısınız. Esneklik gereklidir, ama etkin liderlikten yoksun odaksız gemi personeli değil.
Tutum Problemleri
Amirinizin sizden farklı bir hayat görüşü olması sorun değildir; elbette bu görüşlerini size dayatmaya çalışmadığı sürece. Ne var ki amiriniz önemli bir etki gücüne sahiptir ve “makamın çekim gücü” iş hayatında görmezden gelinecek bir şey değildir.
Genel olarak, bu durumla başa çıkmak en başta kendi görüşlerinizi duyurmakla ilgilidir. Bu, onun görüşleri ile sizin görüşleriniz arasındaki farklara ve bunun getirdiği sonuçlara işaret edilerek yapıcı bir tarzda yapılmalıdır. Saldırgan bir tarzdan uzak durmalısınız. Konuya, kanıt öner sürmekten çok problem çözmek açısından yaklaşmaya çalışın. Bir probleme uyum sağlamaktansa onu çözmeye çalışmak her zaman daha iyidir.
Geliştirme Problemleri
Niçin birçok amir yeteneği bastırmaya ve daha çok gemi personelini hizada tutmaya eğilimlidir?
Bir yanıt, kendilerinden emin olmamalarıdır. Kendi yeteneklerine güvenmemektedirler ve bunu örtmek için de kendilerinin performans açısından dokunulmaz olduklarını personele sürekli hatırlatırlar. Çoğu zamanda kendileri için çalışan personelin ne kadar yeteneksiz olduklarını vurgulamaktan geri kalmazlar. Buna karşılık, kendi yeteneklerinden emin insanlar ekiplerinin başarısından mutluluk duyar.
Amir görev odaklı olabilir. Ya da amir risk üstlenmekten kaçınan bir kontrol tutkunu olmasıdır.
Problemin nedeni ne olursa olsun sonuç her zaman aynıdır: İnsanlar gelişemez ve öğrenemezler.
Bu durum ekibin bir bütün olarak yapabileceği etkiyi kısıtlar ve nitelikli personel tahammül sınırının sonuna gelerek işten ayrılırlar.
Bu sorunun çözümünde, talep etmekten korkmayın.İsteklerinizi, bölüme ne kadar daha iyi hizmet verir hale geleceğinizi belirtin.
Yetkinlik Problemleri
Burada etkisiz, verimsiz ve itibarsız yönetici vardır. Eğer amiriniz için her üçüde geçerliyse son derece talihsiz birisiniz demektir. Örgütlenme eksikliğinin nedeni cahillik olabilir: kişi zamanını ve iş yükünü nasıl örgütleyeceğini bilmiyordur.
Sonuç almada etkin olmak/olmamanın eğitim eksikliği, deneyim eksikliği, hatta güven eksikliği gibi bir çok çeşitli nedenleri olabilir.
Eğer amiriniz işlerin yapılmasını sağlamıyorsa ya da ancak geç ve dağınık şekilde yapılmasını sağlayabiliyorsa, başkalarının saygısını kazanamayacaktır. Bir diğer olasılık amirinizin başkalarına saygı duymayan biri olmasıdır. Başka bir insana saygı göstermede kusur ediyorsanız, bu o kişide de aynı duyguyu kışkırtacaktır.
Bu tür bir durumla başa çıkmak genelde amirinize davranışlarının sonuçları hakkında bilgi vermekle bağlantılıdır. Kendinizi amirinizin yerine koyun. Yaklaşımınızı bu temelde planlayın. Daha sonra amiriniz durumla nasıl başa çıkmak istediğine kendisi karar verebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder