26 Ekim 2016 Çarşamba

Gemi Personeli Çalışma/Dinlenme Kayıtları


The vessel was bunkering on 29 Oct 2013 from 2148 to 2350 according to the engine room ORB. The Chief Engineer reported that the Third Engineer was part of the bunkering team. The Third Engineer did not show from his hours of work and rest that he was part of this operation.
Yağ kayıt defterindeki kayıtlara göre, gemi 29 Ekim 2013 tarihinde 2148 ile 2350 saatleri arasında yakıt ikmali yapıyordu. Baş mühendis 3. Mühendisin yakıt ikmal ekibinden olduğunu belirtti. Çalışma saatleri kaydına göre yakıt ikmali sırasında 3 mühendis istirahat ediyor.
Bunun gibi, talim yapılan saatte herhangi bir personelin istirahatte olması, klas, bayrak ve benzeri external kontrollerde kaptan ve baş mühendisin istirahatte olması, akşam 8, 12 ve sabah 4'te vardiyayı teslim eden zabitan ve personelin genel emniyet, yangın ve asayiş turunu yaparken istirahatte gözükmesi... gibi eksiklikler denetçi tarafından kontrol edilmektedir. 
Bazı gemilerde kullanılan çalışma/istirahat saati hesaplayıcı programlar giriş yapıldığında yanlışları hemen çeşitli renklerle işaretliyor. Bu STCW kriterleri;
-Her bir 24 saatlik sürede en az 10 saatlik bir istirahat,
-Her bir 7 günlük sürede 77 saat istirahat,
-Günlük 10 saatlik istirahat süresi en fazla ikiye bölünebilecek,
-İstirahat sürelerinden biri en az 6 saat uzunluğunda olacak,
-İki istirahat arasındaki süre 14 saatten fazla olmayacak.
Son zamanlarda running costu düşürmek için tanker gemilerini asgari personelle donatan armatörlere baskı yapmak amacıyla bu observationlar high risk olarak kabul edilmiştir Çünkü asgari personelle sık liman yapan bir tanker personelinin kural içinde çalışmasının mümkünatı yoktur.
Ama yine de gemi kaptanı tecrübe ve öngörüsünü kullanarak dinlenme saati ihlallerini en aza indirmek içini bir çalışma saati planlaması yapması gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder