31 Temmuz 2016 Pazar

Kız Kulesi Efsanesi Doğru Mu?

İstanbul denilince hele hele Üsküdar'dan bahsedilince herkesin aklına gelen resmin olmazsa olmaz parçalarından biridir Kız Kulesi. Manzarası ve güzelliği kadar efsaneleri ile de ünlüdür. En bilinen efsane ise kızını bir yılanın sokmasına engel olmak isteyen kral tarafından Marmara Denizi'ne inşaa ettirildiğidir. Peki bu iddia doğru mu?
İki farklı medeniyetin de simgesi olan Kız Kulesi'nin mimari yapılanma süreci milattan önce 341 yılına kadar dayanır. O dönemlerde Kız kulesi boğazın bir çıkıntısıdır.
Milattan sonra 1110 yılında yani Bizans döneminde İmparator Manuel Commenos boğazdan geçen gemilerden vergi almak için kara parçası olan Kız Kulesi'ni küçük bir gümrük istasyonu haline getirir.
Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u fethettikten sonra Kız Kulesi değişime uğrar. İçerisine toplar döşenen tarihi yapı, kale görünümüne bürünür.
1836 yılında İstanbul'da yaşanan ve 30 bin insanın hayatını kaybettiği veba salgını sırasında Kız Kulesi bir karantina adası olarak kullanıldı.
Kule bugünkü şekline ise 2. Mahmut döneminde yapılan çalışmalarla geldi.
Kız Kulesi en son 1995 yılında restore edilerek yeniden kullanılır hale getirildi.
Yani, Kız Kulesi'nin kızını bir yılanın sokmasına engel olmak isteyen kral tarafından Marmara Denizi'ne inşaa ettirildiği efsaneden başka birşey değildir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder