28 Mayıs 2016 Cumartesi

Denizcilik Personel Müdürleri, Operasyon Müdürleri, Teknik Müdürler Nasıl İkna Edilir?

İyi bir kaptan gemisini, bağlı bulunduğu departmanlarla (personel, teknik, operasyon, satınalma...) uyumlu çalışarak en iyi şekilde idare etmelidir. Bu makalede kullanılan bazı teknikleri sizlerle paylaşacağız.
Kaptanın gemisinde yaşadığı sorunlar;
-kumanya-slop chest-cast to master ve diğer malzeme isteklerinin doğru zaman, yer ve yeterli miktarda sağlanamaması,
-personelle alakalı sorunlar
-geminin çalışma ve operasyonlarını aksatan arızaların zamanında giderilmemesi
Gemi kaptanının sözleşmesi boyunca saçını ağartan, stresten en kolay etkilenen organına, yani midesine zarar veren temel sorunlardır. Bu maddelerde sıkıntı yaşamazsa kaptan rahatlıkla gemisini idare eder ve başarılı operasyonlara imza atar.
Malesef gerçek hayatta bu mümkün değildir. Özellikle Türk işletmelerinde olan gemilerin kaptanları büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Aylarca kumanyasız kalma, gemi kasasında personele dağıtılacak bir kuruş paranın olmaması, sözleşmesi biten personelin gemiden ayrılamaması, gemide huzuru kaçıran personelin gemiden indirilmemesi, liman devleti kontrollerinde tespit edilmesi halinde geminin bağlanmasına (detention) sebep olabilecek arızaların giderilmemesi...
Kaptanın bu sıkıntılarla karşılaşmaması için karşısındaki insanı ikna etmeyi iyi derecede bilmesi gerekmektedir.
Kaptan denizcilik şirketine şahsen giderek iş başvurusu yapar. İkna edebilme ihtimali daha bu aşamada şekillenmeye başlar. Zira iş başvurusunda fiziksel görünüşü düzgün olursa (kılık-kıyafet, saç-sakal biçimi...) tanıştığı departman yöneticilerinin bilinçaltında hemen iyi bir yer edinir. Zira, araştırmalar, güzel görünümlü kişilere otomatik olarak yetenek, incelik, dürüstlük ve zeka gibi gözde özellikler yakıştırdığımızı göstermektedir. Buna ilave olarak kaptan muhattaplarının beğenilerini belirlemeli ve bu beğenilerine işaret etmelidir. Bu tutulan bir futbol takımı, hayat görüşü, hükümet yanlısı/karşıtı profil olabilir...
Hakkımızda iyi şeyler söyleyen insanları daha çok sever, söylediklerini daha çok dinler, fikirlerine daha çok katılırız.Dolayısıyla karşımızdaki kişiyi överek, pohpohlayarak isteğimizi kabul ettirme ihtimalini arttırırız. Bir defasında gemi kaptanının sorun yaşadığında telefonda operasyon müdürüne “Ben de dedim bizim çok tecrübeli, sorumlu oldukları gemileri çok iyi idare eden işinin ehli ağabeylerimiz bizi yardım eder” güzel bir yağlama örneğidir mesela. Üstelik övgülerde bir çıkarımız olduğunun bilinmesi bile karşımızdaki kişinin hoşlanma tutumunu değiştirmez. Dolayısıyla atış serbest: övün övebildiğiniz kadar.
En önemli ikna yöntemlerinden birisi de karşılıklı geri adım atmadır. İlk olarak kabul edilmeyecek büyük bir talep yapılır, kabul edilmeyince daha küçük bir isteğin kabul edilme şansı daha yüksek olur. Gemide, çalışmak istemediği torpilli başmühendis ve sözleşmesi daha dolmamış iş bilmeyen ikinci kaptanla çalışan kaptan bu tekniği kullanabilir. Başmühendis torpilli olduğu için önce onu karalama kampanyasına başlar. Makineyi çakamadı, makine dairesine inmiyor, hiç ayık görmedim... şeklinde çamur atar. Yılların tecrübeli personel müdürü de dolaylı yoldan bunun mümkün olmadığını anlatır. Kaptan da hemen “zaten ikinci kaptan da işi bilmiyor ben yükleyip/boşaltıyorum gemiyi” der ve “bari şu adamı çekin gemiden” diyerek son vuruşu yapar. Burada istediğini elde etme şansı çok yüksektir. Zira, ilk isteğinden geri adım atmıştır ve personel müdürü bu geri adıma başka bir geri adımla karşılık vermelidir.
İnsanlar bir şey yaptıklarında neyi kazanacaklarından çok, neyi kaybedeceklerine odaklanırlar. Örneğin gemi kaptanın "kumanya ve sigara ikmali yapılırsa personel huzurlu olur ve iş verimi artar" yerine "kumanya ve sigara ikmali yapılmazsa personel huzuru yok olur, gemi üzerinde saygınlığımı kaybederim" şeklinde söylemesi daha etkili olur.  Kayıptan kaçınma düşüncesi, kazançdan daha etkili görünmektedir.
İnsanlar, bir işte otorite (işine hakim) bir kimsenin isteklerine uymaya aşırı isteklidir. Dolayısıyla gemi kaptanının referansı önemini burada göstermektedir. Zira, bir gemi kaptanı kendini istediği kadar övsün bir kıymeti olmaz. Bunun yerine departmanın sorumlusunun da tanıdığı bir kişinin gemi kaptanını övmesi ve başarılı olacağına inandığını söylemesi yeterli olacaktır. Bu sayede gemi kaptanının karşısındaki departman sorumlularını ikna etme şansı da artacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder